Když doma zavládne chaos. Jak se nezbláznit?

Restriktivní opatření i obavy o zdraví členů rodiny ženou domácnosti do izolace. Na pár metrech čtverečních se potkává pracoviště táty a mámy s mateřskou i základní školou. Je nutné zvládnout vaření, úklid, uklízení a zábavu pro děti. Jak vše zorganizovat?

Dejte nohu z plynu

Jako první je třeba si uvědomit, že se nacházíme v extrémní situaci a v kompletně nových podmínkách. Nelze očekávat, že dokážete fungovat stejně jako v běžných dnech. Proto není problém, když slevíte z nastaveného režimu. Vůbec nevadí, když nebude vše uklizené, vyprání prádla může počkat stejně jako prach v domácnosti a vysávání. Nemusíte mít strach, děti vnímají okolní změnu, rozumí tomu, že se děje něco mimořádného a k režimu uklízení se snadno vrátíte, až na něj bude více času. 

Pamatujte na to, že stres pramení z našeho vnímání dané situace, jakmile dokážete některé věci hodit za hlavu (byť dočasně) budete klidnější. 

Rozděl a panuj

Vaření pro všechny členy domácnosti zabere i několik hodin, které teď nemáte. Porozhlédněte se po rozvozu obědů ve vašem okolí. Ušetřený čas potřebujete pro vlastní práci. Budete překvapeni za jak nízký peníz se rozváží obědy z větších jídelen. Oproti domácímu vaření bude rozdíl v ceně minimální, zatímco získáte více pohodlí, nutného času, méně nádobí a menší nutnost nákupů. 

Zároveň zapojte do běžných činností všechny členy domácnosti. I malé děti umí odnést odpadky nebo naskládat nákup do lednice. S partnerem se střídejte. Pracovat potřebujete oba, rozdělte čas, kdy zabaví děti jen jeden z vás a druhý může odejít k počítači.

Vylaďte čas

Pracujte ve stejnou chvíli jako pracují vaše děti. Pokud mají online výuku, věnujte se práci ve stejnou chvíli. Na online výuku nemusíte dohlížet. Zároveň jim můžete připravit několik úkolů nebo kreativní činnost. Internet se hemží nápady na domácí výrobu nejrůznějších koláží, kreseb, vystřihovánek i modelování. Čtvrthodina hledání a přípravy vám dá třeba i dvě hodiny klidu a zábavy pro děti. U malých dětí zabere domácí plastelína, tu lze vyrobit ve velkém objemu a alespoň hodinku klidu získáte. 

Návštěva prarodičů sice možná není, ale mohou si s dětmi například povídat přes skype a vy v dané chvíli můžete pracovat. Dohodněte čas, kdy budou dětem pravidelně volat.

U menších dětí vyzkoušejte brzké usínání. Zabírá dlouhá odpolední procházka, jízda na kole, hra na schovávanou v lese. I kdybyste měli k lesu přijet autem a děti nechat 2 hodiny pobíhat, je to záruka, že je do postelí dostanete už například v 7 hodin večer. To znamená několik hodin času pro vaši práci.

Neupadnout do stereotypu

Každý den vyzkoušejte něco nového. Objevování má své kouzlo. I když jste unavení, vyčerpaní a vysílení, právě nové impulzy vás nabijí pozitivní energií. Naleznete mnoho online kurzů jógy, fitness, protahovacích cviků či taneční lekce. K dispozici jsou jazykové kurzy, kurzy malování i šití. To vše jsou činnosti, které můžete provozovat s dětmi společně a budou přínosem pro obě strany. Třeba objevíte nový koníček pro celou rodinu.  

Zdroj: © 2020 Malina 2012 s.r.o.

Související články

Na co si dát pozor, když chcete pronajímat byt

Na co myslet, když připravujete nájemní smlouvu Tím, že většinu otázek řeší zákon, nesmí se pronajímatel od těchto ustanovení odchýlit. Jsou však body, na které